Za poslední 3 týdny (do 7. 11. 2024)v Ghaně onemocnělo cholerou 80 osob, 10 z nich zemřelo. Převážná většina onemocnění je hlášena ze širšího okolí (předměstí) hlavního města Acra. Většina onemocnění probíhá lehce. Smrtelné případy často souvisí s odkládanou návštěvou zdravotnického zařízení nemocnými.
V letech 2017 – 2023 nebyla v Ghaně hlášena jediná epidemie cholery. Zklidnění situace je mimo jiné přičítáno pečlivější hygieně a používání dezinfekcí v průběhu pandemie covidu 19. Aktuální zhoršení situace pak stejně, jako v minulosti souvisí s nedostatečným přístupem k bezpečné pitné vodě, nedostatečnou hygienou rukou a nesprávnými praktikami při defekaci. Výskyt je vázán na oblasti s velmi nízkou socioekonomickou úrovní a špatnou dostupností péče.
Včasná detekce a léčba onemocnění je přitom pro zvládnutí epidemie klíčová. Osoby s lehkým, nebo bezpříznakovým průběhem nákazy mohou být zdrojem infekce pro své okolí až 10 dní po nákaze. Příčinou úmrtí pak bývá kolaps organismu z náhlé dehydratace při úpornému průjmu. Může nastat už v řádu hodin od začátku příznaků.
Cestovatelé do Ghany nemusí mít z nákazy cholerou větší obavy, pokud dokáží dodržet základní evropský hygienický standard. Tím jsou mytí rukou, případně dezinfekce před a po jídle a po použití toalety a obvyklá cestovatelská pravidla ohledně vody a jídla (voda balená v originálních obalech, jídlo zjevně tepelně upravené). Je nutné se vyvarovat kontaktu s nemocnými a jejich tělesnými tekutinami a tkáněmi. K dispozici je také očkování, které je však v endemických zemích špatně dostupné. [pozn. PS]
Zdroj: ProMedMail arch. č. 20241113.8719989
MUDr. Pavel Slezák, 13.11.2024, 17:17.