Cestovní průjem a očkování
Cestovní průjem patří mezi nejčastěji importované infekční nemoci. Příčinou je obvykle mikrobiální kontaminace jídla nebo vody bakteriemi (až v 85 %), toxiny, viry nebo parazity. Zastihne cestovatele během pobytu v subtropech a tropech nebo se objevuje časně po návratu.
Původce:
K nejčastějším původcům patří enterotoxigenní Escherichia coli (ETEC), Campylobacter jejuni, Salmonella, Shigella, Vibrio parahaemolyticus a další). Z parazitů (10 % cest. průjmů) Giardia intestinalis, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium parvum, Ascaris lumbricoides, Cyclospora cayetanensis atd. Z virů se uplatňují zejména rotaviry a noroviry, ale i celá řada dalších. Virové průjmy bývají méně často s horečkami, závažné průběhy mohou mít u malých dětí. Nejzávažnějším původcem průjmového onemocnění na cestách je cholera.
Klinický obraz:
Projeví se jako řídké až vodnaté stolice, nevolnost, zvracení, teplota, bolesti svalů, kloubů a hlavy, únava, nechutenství, zimnice, bolestí břicha, křeče a nucení na stolici.
Průjmy na cestách však mohou být i neinfekčního původu - dietní chyba (neobvyklá strava, nadměrné množství - all inclusive pobyty, nezvyklá koření, pálivá jídla atd.), intoxikace apod.
Léčba průjmu:
Při léčbě je nezbytné doplnění tekutin a minerálů, snížení frekvence stolic a užití vhodné léčby. Nebezpečí dehydratace je u dětí, starších osob a při současném zvracení. Při vyšší ztrátě tekutin je nejvhodnější použít rehydratační roztok (lze zakoupit v lékárně), sportovní iontové nápoje, nebo minerální vody (lépe ochucené - cukr je důležitý pro zachování funkce střevní sliznice) .
- Nemastná dieta - suchary, vařená rýže, mrkev, vařené brambory, mačkaný banán.
- Střevní adsorbens - Smecta, Carbocit živočišné uhlí.
- Střevní dezinficiens - Nifuroxazid Ercefuryl - pro akutní bakteriální průjmy, pro dospělé i děti od 6 let na maximálně 7 dní. Není vhodný pro těhotné ženy. Chloroxin Endiaron (spíše jen pro Evropu).
- Antimotilika - Loperamid Imodium (pozor u krvavé stolice s hlenem a horečkou - NEDÁVAT!).
Jsou vhodné pro kombinaci s antibiotiky. Zpomalují střevní peristaltiku a prodlužují dobu střevní pasáže a nutkání na stolici.
- Antibiotika - Ideální na cesty je rifaximin Normix. Je velice účinný na široké spektrum střevních patogenů, bezpečný i pro těhotné ženy a děti, má minimum vedlejších reakcí. Výhodou je minimální vstřebatelnost antibiotika ve střevě a také téměř neovlivní běžnou střevní flóru. Vstřebatelná antibiotika, jako např. ciprofloxacin nebo cotrimoxazol, ampicilin je možné ponechat jako rezervní léky pro průjmové onemocnění, které nereaguje na běžnou léčbu. Antibiotika se obvykle podávají po dobu 3-5 dnů. U dětí volíme makrolidová ATB azithromycin a Rifaximin (od 6 let).
- Léčba parazitů - Léčba podle původce. Metronidazol - Efloran, Entizol, Medazol, Metronidazol, vhodný pro léčbu amébózy, trichmoniázy, anaerobních infekcí. Mebendazol - Vermox, Wormin , antihelmitikum., Ornidazol - Avrazor, vhodný pro léčbu trichomoniózy, amébózy, lambliózy a giardiózy. Přípravek mohou užívat dospělí a děti od 3 let věku.
Prevence a očkování proti cestovnímu průjmu
Základní prevencí je dodržování hygienických návyků. Nepít kontaminovanou vodu (včetně ledu v nápojích) a věnovat pozornost potravinám.
Očkování proti cestovnímu průjmu je možné vakcínou ve formě dvou dávek nápoje a chrání před nejčastějšími cestovatelskými průjmy způsobených bakterií ETEC enterotoxigenní E.coli po dobu 3-6 měsíců. Vakcína je účinná proti choleře.
Chci se nechat očkovat
MUDr. Pavel Slezák 2017