Dominikánská rep., Nigérie: úmrtí na záškrt

16.2.2023

Už 4 případy úmrtí na záškrt od začátku roku hlásí Dominikánská republika. Všechny případy pochází z provincie Barahona a jednalo se o neočkované osoby, pocházející ze sousedního Haiti. V roce 2021 evidovala Dominikánská republika 18 případů záškrtu, z toho 12 osob zemřelo.
Záškrt je bakteriální, nejčastěji zduchem přenášená infekce, která se celosvětově znovu objevuje. Ještě v polovině minulého století patřil záškrt k nejčastějším příčinám úmrtí u malých dětí. Díky účinnému a široce rozšířenému očkování na přelomu století téměř vymizel. Alespoň v zemích s rozvinutou ekonomikou a infrastrukturou.

Nigérie hlásí v letošním roce (2023) už 216 potvrzených případů záškrtu, z toho 40 úmrtí.
Případy záškrtu u migrantů byly hlášeny z Francie, Německy,Velké Británie, Norska či Austrálie.
Šest přípradů záškrtu od roku 2022 již zaznamenala i Česká republika.

Záškrt obvykle napdá horní dýchací cesty. Méně závažná je kožní forma, která je často přenášená ze zvířat. Některé kmeny bakterie záškrtu mohou produkovat nebezpečné toxiny, které vedou k dalším komplikacím. Nejčastější je vážné poškození srdce. Záškrt je léčitelný antibiotiky a podáním antitoxického séra.
V ČR a ve většině zemí světa se vakcína podává dětem v prvním roce věku (v kombinaci s tetanem, černým kašlem, hemofilem, žloutenkou typu B a obrnou - tzv. hexavakcína) a naposled se přeočkovává v 10 letech. Imunita pak postupně vyprchává, takže dospělí ve sředním věku už nemusí být dostatečně chráněni. Proto je důležité přeočkovávat proti záškrtu i v dospělosti podobně, jako proti tetanu a černému kašli. S výhodou se k tomu používá kombinovaná vakcína (tetanus-záškrt-černý kašel), kterou je třeba aplikovat v dospělosti každých cca 10 let. Přeočkování je obzvlášť důležité pro cestovatele do exotických zemí.

Zdroje:
ProMed mail arch.č. 20230215.8708396, 20230209.8708275
První letošní případ záškrtu je z Olomouckého kraje. SZÚ, Aktuality, 7.2.2023.

MUDr. Pavel Slezák, 16.2.2023, 11:05