Neuspokojivá epidemiologická situace ve výskytu spalniček v Evropě ohrožuje i Českou republiku.
V rámci EU byly spalničky v období od 1. 2. 2021 do 31. 1. 2025 diagnostikovány u 32 265 osob. Případy byly hlášeny zejména z Rumunska, Itálie, Německa, Belgie a Rakouska. V Rumunsku bylo zaznamenáno i 18 úmrtí.
V ČR bylo od 1. 1. 2024 do 18. 3. 2024 hlášeno 44 potvrzených případů, z toho 9 případů v roce 2025. Epidemiologická situace je zatím klidná. Vzhledem k trendům vývoje nemocnosti v okolních zemích, zvýšené migraci a ne zcela optimální proočkovanosti u dětí i dospělých, lze předpokládat, že i v ČR dojde v brzké době ke zhoršení. Riziko dovozu nákazy z jiných zemích (zejména mimo Evropu je vysoké a nadále stoupá.
Ve světě jsou aktuální ohniska spalniček komentována hlavně z USA, Vietnamu, Mexika či afrických zemí.
Očkování zůstává hlavní metodou prevence tohoto extrémně nakažlivého onemocnění. Očkovány mají být všechny děti a to dvěma dávkami vakcíny (v ČR aktuálně od 15. měsíce věku s podáním 2. dávky do 5 let). U dospělých se doporučuje očkování v případě, že nebyly dosud očkováni, nebo jsou k tomu důvodné pochybnosti. Přeočkování je vhodné u osob narozených cca od roku 1969 do roku 1985 (počátky očkování, nejistá účinnost vakcíny i dávkování). Rovněž je třeba přeočkovat ty dospělé, u kterých je prokázána negativita protilátek.
Očkování, resp. stanovení hladiny protilátek je vhodné u zdravotníků, u profesí, které jsou v kontaktu s mnoha lidmi (např. ve školství) a u cestovatelů, zejména do jihovýchodní Asie a do USA. Zvláště při dlouhodobých, nebo opakovaných pobytech.
Zdroje: