Doporučená očkování do Ugandy

6.4.2022

Uganda je tropická země v samém centru Afriky. Pro mnohé cestovatele je symbolem tajemna a nebezpečí. Přesto tato země patří na africkém kontinentě mezi rozvinutější a má celkem dobře propracovaný systém zdravotnictví. Zvláště v oblasti detekce zdravotních hrozeb a způsobů vypořádání se s nimi (žlutá zimnice, ebola) patří mezi špičky. Cestovatelsky oblíbené jsou zejména přírodní rezervace se vzácnými druhy zvířat. Známé jsou třeba horské gorily. Zdravotní rizika při cestě do Ugandy však nenbí radno podceňovat.
Odbornou pomoc v poradnách cestovní medicíny je vhodné vyhledat s dostatečným předstihem. Ideální doba pro návštěvu ordinace je 4 - 6 týdnů před cestou u nekomplikovaných pobytů (např. organizovaných zájezdů apod.). Avšak i při cestách na poslední chvíli má konzultace cestovních rizik smysl. Zkušený lékař, zabývající se cestovní medicínou může i den před odjezdem pomoci radou, vypsat recept na antimalarika a léky do lékárničky. Některá očkování lze podat i jen několik dní před cestou a přesto od nich očekávat alespoň částečný efekt (např. očkování proti žloutence typu A a proti břišnímu tyfu).
Před každou cestou je třeba na prvním místě zkontrolovat rutinní očkování. U dospělých je to především očkování proti tetanu. Podle české legislativy je třeba přeočkovávat alespoň jednou za 15 let. Při cestách do exotických zemí, včetně Ugandy je vhodné se nechat přeočkovat proti tetanu už pokud uplynulo 10 a více let od poslední dávky. Vždy je lepší si připlatit za kombinovanou vakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Očkovaný tak získá nejen ochranu pro případ úrazu v cílové destinaci, ale navíc i posílí imunitu proti černému (dávivému) kašli, který se dnes běžně šíří mezi dospělými. Díky šíření vzduchem lze očekávat zrychlení přenosu po zrušení protepidemických opatření proti COVID-19 (nenošení respirátorů a roušek).
Nutné je očkování proti žluté zimnici. Tato nemoc, přenášená komáry je v Ugandě endemická. Virus se i bez zásahu člověka šíří v džunglovém cyklu mezi primáty a dalšími zvířaty. Očkování proti žluté zimnici je vhodné od 9 měsíců. Pro cestu do Ugandy lze doporučit toto očkování i cestovatelům starším 60 let. A to i přes riziko některých nežádoucích účinků (neurotropní a viscerotropní nemoc). V zemi hrozí reálné riziko a nebezpečí úmrtí na žlutou zimnici je tak jednoznačně vyšší, než nebezpečí úmrtí, nebo trvalých následků po očkování. Dětem pod 9 měsíců a seniorům s vážnými zdravotními obtížemi nelze cestu do Ugandy doporučit vůbec.
Z dalších očkování jsou důležité žloutenky typu A a typu B, břišní tyfus. Očkování proti vzteklině, choleře a meningokoku je také většinou potřebné.
Nezbytností je užívání antimalarik. Celá země patří mezi vysoce rizikové oblasti. Stejně tak je nutné používat po celou dobu pobytu účinné repelenty a na spaní moskytiéru.

Zpracoval: MUDr. Pavel Slezák, 6.4.2022