Očkování proti břišnímu tyfu. Ano či ne?
Očkování proti břišnímu tyfu nepodceňujte
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace ročně onemocní břišním tyfem mezi 11 a 21 miliony lidí na celém světě - proto doporučujeme očkování proti břišnímu tyfu nepodceňovat, 128 až 161 tisíc osob pak na břišní tyfus zemře. Nejvíce se onemocnění vyskytuje v jižní a jihovýchodní Asii a v subsaharské Africe. Velké epidemie břišního tyfu bývají také v ostrovních státech Oceánie. Běžně se lze s nemocí setkat i v oblasti střední Ameriky a Karibiku.
Celosvětově dochází k mírnému poklesu výskytu břišního tyfu (zejména díky zlepšování hygienických podmínek), v některých regionech je však nemocnost i četnost epidemií víceméně stabilní.
Břišní tyfus je stále celosvětovou hrozbou
Přesto zůstává břišní tyfus (někdy také tyfová horečka, anglicky typhoid fever, nebo jen typhoid) závažnou celosvětovou hrozbou. V posledních letech stoupá výskyt onemocnění způsobených kmeny bakterií rezistentních na antibiotika. V takovém případě může mít onemocnění komplikovaný průběh a končit smrtí, i když se nemocný včas dostane do nemocnice a jsou mu podána antibiotika. Multirezistentní tyfové bakterie byly hlášeny například z Pákistánu či Indie.
Chci vědět více
Očkování proti břišnímu tyfu do teplých zemí
Očkování proti břišnímu tyfu se pro cestovatele doporučuje do všech zemí s teplým, subtropickým a tropickým klimatem. Důvodem je přenos onemocnění alimentární cestou, tedy vodou a jídlem. V teplém podnebí je tento způsob přenosu velmi špatně kontrolovatelný. K nákaze může dojít i v případě striktního dodržování hygienických zásad a doporučení. Stačí jediný nosič, nebo rekonvalescent, který kontaminuje zdroj pitné vody, nebo stravu, která není dále tepelně upravována a může dojít k onemocnění.
Chci se objednat
MUDr. Pavel Slezák, 2.7.2019.
Zdroje:
ProMedmail (arch.č. 20190118.6265333, 20190403.6402082, 20190626.6539573)
Typhoid vaccines: WHO position paper – March 2018. WER 2018, 93, 153-172.