Doporučená očkování do Namibie

14.4.2022

Namibie je velká a geograficky i klimaticky různorodá země na jihu Afriky. Zatímco střed a jih území zabírají pouště, na severu je rozmanitá příroda s řadou známých rezervací a národních parků kolem řeky Okavango.
Odbornou pomoc v poradnách cestovní medicíny je vhodné vyhledat s dostatečným předstihem. Ideální doba pro návštěvu ordinace je 4 - 6 týdnů před cestou u nekomplikovaných pobytů (např. organizovaných zájezdů apod.). Avšak i při cestách na poslední chvíli má konzultace cestovních rizik smysl. Zkušený lékař, zabývající se cestovní medicínou může i den před odjezdem pomoci radou, vypsat recept na antimalarika a léky do lékárničky. Některá očkování lze podat i jen několik dní před cestou a přesto od nich očekávat alespoň částečný efekt (např. očkování proti žloutence typu A a proti břišnímu tyfu).
Před každou cestou je třeba na prvním místě zkontrolovat rutinní očkování. U dospělých je to především očkování proti tetanu. Podle české legislativy je třeba přeočkovávat alespoň jednou za 15 let. Při cestách mimo evropský kontinent, včetně Namibie je vhodné se nechat přeočkovat proti tetanu už pokud uplynulo 10 a více let od poslední dávky. Vždy je lepší si připlatit za kombinovanou vakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Očkovaný tak získá nejen ochranu pro případ úrazu v cílové destinaci, ale navíc i posílí imunitu proti černému (dávivému) kašli, který se dnes běžně šíří mezi dospělými. Díky šíření vzduchem lze očekávat zrychlení přenosu po zrušení protepidemických opatření proti COVID-19 (nenošení respirátorů a roušek).
Povinné očkování proti žluté zimnici platí pro cestovatele ze zemí, kde se toto onemocnění vyskytuje. Reálné riziko v Nambii aktuálně nehrozí.
Potřebné je očkování proti virovým zánětům jater typu A i B a proti břišnímu tyfu. Vhodné je i očkování proti vzteklině a choleře, které může být využito jako nadstandardní ochrana proti cestovatelským průjmům.
V severní třetině Namibie se vyskytuje malárie. Při pobytu je třeba preventivně užívat antimalarika. Vhodné jsou také účinné repelenty a moskytiéry. Kromě malárie přenáší komáři i virové horečky jako je třeba horečka Dengue.

Zpracoval: MUDr. Pavel Slezák, 14.4.2022