Filipíny: Břišní tyfus

14.6.2021

Na Filipínách, v regionu Calabarzon (Cavite, Laguna, Batangas, Rizal, Quezon) bylo od 1. 1. 2021 do 19. 5. 2021 zaznamenáno 68 případů onemocnění břišním tyfem. Nejvíce případů v regionu bylo hlášeno z provincie Laguna, následované provinciemi Cavite, Rizal a Batangas. Ve srovnání se stejným obdobímm roku 2020 se 191 případy, se však jedná o pokles počtu onemocnění. Přesto regionální zdravotní úřady nabádají k opatrnosti před tímto život ohrožujícím onemocněním a zdůrazňují místním obyvatelům předevší potřebu dodržování zásad osobní hygieny.
Břišní tyfus se šíří především v oblastech se špatnou úrovní hygieny, sanitace a s nedostatkem bezpečných zdrojů pitné vody. V případně břišního tyfu, jehož původcem je bakterie, stačí vodu o jejíž kvalitě přetrvávají pochybnosti převařit alespoň po dobu 2 minut.
Nebezpečná může být i konzumace potravin, prodávaných "na ulici", kde bývají vystaveny kontaktu s hmyzem a dalšími přírodními vlivy. Syrové ovoce a zeleninu je třeba důkladně omýt čistou [pitnou] vodou. Před a po jídle, stejně jako po použití toalety je nutné si řádně umýt ruce vodou a mýdlem.
Břišní tyfus je nemoc, způsobovaná bakterií Salmonella typhi a je přenášená fekálně orální cestou vodou či jídlem, kontaminovanými původcem nemoci. Onemocnění se projevuje vysokou horečkou, bolestmi hlavy, únavou, ztrátou chuti k jídlu, průjmem, nebo zácpou. Nemocnému je třeba podat co nejrychleji účinnná antibiotika, nejčastěji ciprofloxacin, nebo (u těhotných) ceftriaxon. Důležité je také doplnění chybějících tekutin ústy, nebo infuzí.
Onemocnění, jež je známo už po staletí mohou přenášet bezpříznakoví nosiči. V Evropě se díky vysoké úrovni hygieny a ochraně vodních zdrojů podařilo téměř vymýtit. V poslední době se však ve světě začínají objevovat případy, způsobené kmeny bakterie, rezistentními na běžně používaná antibiotika. Tyto případy byly hlášeny hlavně z Pákistánu.

MUDr. Pavel Slezák, 14. 6. 2021, 14:34.

Zdroj: ProMed mail arch.č. 20210604.8421732.