Togo: Meningokoková meningitis

Od začátku roku 2017 zaznamenalo Togo už 201 suspektních případů meningokokových meningitid (zánětů mozkových blan), z toho 17 osob zemřelo.

U laboratorně potvrzených případů jednoznačně převažují meningokoky skupiny W.
Togo, ležící v západní Africe patří mezi země tzv. Afrického meningokokového pásu, kerý zahrnuje subsaharskou oblast o Somálska a Etiopie na východě až po Mauretanii a Senegal na západě. Státy v této oblasti se vyznačují častými epidemiemi meningokokových meningitid. V některých státech, včetně Toga byla před třemi lety zahájena rozsáhlá očkovací kampaň proti meningokokům tehdy převažující skupiny A. Kampaň přinesla očekávané výsledky a počty meningokokových meningitid, způsobených séroskupinou A se významně snížily. Na jejich úkor však v posledních letech dochází k rozšíření jiných séroskupin, především séroskupiny W.
Togo v reakci na letošní epidemii plánuje novou vakcinační kampaň. Aby byla úspěšná, bude potřeba použít kombinovanou vakcínu proti séroskupinám A, C, Y a W.

Pozn. DrS.: Do těchto zemí se rovněž doporučuje očkování všem cestovatelům bez ohledu na věk konjugovanou tetravackínou ACYW (v ČR se jedná o vakcíny Nimenrix, nebo Menveo).

Zdroj: ProMed mail arch. č. 20170225.4863648

MUDr. Pavel Slezák
27.2.2017, 14:53

Sdílet/Líbí se mi