Očkování proti žluté zimnici

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je velice nebezpečné virové, krvácivé, horečnaté onemocnění přenášené komáry, které způsobuje rozsáhlé epidemie a četná úmrtí. Očkování je doporučeno do některých zemí Afriky a Jižní Ameriky a Karibiku.  Vakcína proti žluté zimnicí chrání na více než 10 let. Do některých zemí je o povinné. Existují 2 typy nákazy, městský typ, který se přenáší z nemocného člověka na zdravého bodnutím komára a typ džunglový, kde se přenos čkovánítaké děje komárem, ale z opic na člověka.

Proti žluté zimnici nabízíme toto očkování:

Žlutá zimnice má inkubační dobu asi 3-6 dní. Projevuje se bolestmi hlavy, zad a svalů, nevolností a zvracením. Díky podobnosti symptomů může být zimnice zaměněna za jiné tropické nemoci. Postupně dochází k rozvoji žloutenky a krvácení do zažívací traktu, kůže, očí, uší, nosu, i pohlavních orgánů. Asi polovina cizinců, která je zimnicí nakažena umírá, u domorodého obyvatelstva je smrtnost asi 5 %. Typickým symptomem je zvracení s příměsí natrávené, černě zbarvené krve.

Účinnou prevencí je očkování. Aplikuje se do svalů a jeho účinky jsou patrné již po 10 dnech a přetrvávají v10 let. Všem cestovatelům, kteří se vydávají do oblastí, kde se zimnice vyskytuje je doporučeno, aby se nechali očkovat.

POZOR - OČKOVÁNÍ SE POTVRZUJE DO MEZINÁRODNÍHO OČKOVACÍHO PRŮKAZU!

Oočkování proti žluté zimnici se velmi doporučuje, někde i vyžaduje do Angoly, Beninu, Burkiny Faso, Burundi, Kamerunu, Centrální Afriky, Čadu, Conga, Pobřeží slonoviny, Democratické Republic Kongo, Ethiopie, Gabonu, Gambie, Ghany, Guinei, Guinei-Bissau, Keni, Liberie, Mali, Mauritanie, Nigeru, Nigerie, Rwandy, Sierry Leone, Senegalu, Somalska, Sudánu, Tanzanie, Toga, Ugandy, Argentiny, Bolivie, Brazilie, Colombie, Ekváadoru, Francozské Guiany, Guyany, Panamy, Paraguae, Peru, Surinamu, Trinidadu aTobaga, Venezuely.

Sdílet/Líbí se mi