DR Kongo: Ebola

V provincii Bas Uele, ve zdravotním obvodě Likati na severovýchodě země byly k 16.5.2017 potvrzeny nejméně dva případy onemocnění Ebolou. Je evidováno 21 podezření, včetně 3 úmrtí. Vyšetřováno je na 400 osob v kontaktu. Pro DR Kongo se jedná o 8. vzplanutí Eboly v historii této nemoci.
V reakci na potvrzené ohnisko Eboly v DR Kongo zavedly některé africké státy zdravotní kontroly na letištích. Jedná se o Nigérii, Tanzánii a Zimbabwe. Spojené Království a Rwanda doporučují odložit cesty do postižených oblastí, pokud nejsou nutné.
Postižená oblast je obtížně přístupná pralesní destinace (přístup je možný jen jednostopými vozdily, nebo po vodě) blízko hranic se Středoafrickou republikou. Jedná se o podobnou situaci (špatně přístupná oblast, blízkost hranic), která nastala na začátku rozsáhlé epidemie Eboly v Západní Africe v roce 2014 (Guinea, Siera Leone, Libérie).
Státní i mezinárodní zdravotnické organizace se snaží dostat do oblasti potřebnou pomoc. Světová zdravotnická organizace plánuje využití kandidátní vakcíny ZEBOV, která již byla úspěšně testována při potlačování epidemie v Západní Africe.

Zdroj:
ProMed mail arch. č. 20170518.5044073

MUDr. Pavel Slezák, 19/5/17, 13:30

Sdílet/Líbí se mi