Brazílie: žlutá zimnice - doporučení pro cestovatele

Situace s výskytem žluté zimnice ve státech Minas Gerais, Espírito Santo a v částech států Bahia, Sao Paulo a Rio de Janeiro se nadále zhoršuje. Pro 63 obcí v Minas Gerais vyhlásila federální brazilská vláda výjimečný stav. Obavy z dalšího rozšíření nákazy panují v souvislosti s nadcházející karnevalovou sezónou (od 24. února).
Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) v Atlantě vydalo pro své občany, cestující do postižených států Brazílie doporučení, aby se nechali přeočkovat, pokud je jejich certifikát o očkování proti žluté zimnici starší než 10 let. Zároveň je třeba počítat s tím, že účinnost očkování nastupuje nejdříve 10 dní po aplikaci vakcíny.
Situace je problematická také z pohledu ochránců přírody. Nemoci už podlehly stovky opic. Některým endemickým druhům, které nežijí jinde, než v postižených oblastech tak hrozí i vyhynutí. Někteří místní obvytelé navíc opice cíleně zabíjejí, aby přerušili cyklus šíření onemocnění. Kontrolovat šíření žluté zimnice v jejím pralesním ohnisku však vnějšími zásahy nelze.

Zdroj: ProMed mail arch. č. 20170222.4856915

MUDr. Pavel Slezák, 23.2.2017, 14:05

Sdílet/Líbí se mi